West Bengal Assembly Election Results 2011

West Bengal Assembly Election Results 2011:
* Alipurduars: Debaprasad Roy (Mithu)(Cong)- Wins
* Amdanga: Rafiqur Rahaman(TMC)- Wins
* Amta: Asit Mitra(Cong)- Wins
* Arambag: Krishna Chandra Santra(TMC)- Wins
* Asansol Dakshin: Tapas Banerjee(TMC)- Wins
* Asansol Uttar: Moloy Ghatak(TMC)- Wins
* Ashoknagar: Dhiman Roy(TMC)- Wins
* Ausgram: Sri Basudev Mete(CPM)- Wins
* Baduria: Abdul Gaffar Quazi(Cong)- Wins
* Bagdah: Upendra Nath Biswas(TMC)- Wins
* Baghmundi: Nepal Mahato(Cong)- Wins
* Bagnan: Arunava Sen (Raja)(TMC)- Wins
* Baharampur: Manoj Chakraborty(Cong)- Wins
* Baishnabnagar: Isha Khan Choudhury(Cong)- Wins
* Balagarh: Asim Kumar Majhi(TMC)- Wins
* Balarampur: Shantiram Mahato(TMC)- Wins
* Bally: Sultan Singh(TMC)- Wins
* Ballygunge: Subrata Mukherjee(TMC)- Wins
* Balurghat: Shankar Chakraborty(TMC)- Wins
* Bandwan: Susanta Besra(CPM)- Wins
* Bangaon Dakshin: Surajit Kumar Biswas(TMC)- Wins
* Bangaon Uttar: Biswajit Das(TMC)- Wins
* Bankura: Kashinath Mishra(TMC)- Wins
* Barabani: Bidhan Upadhyay(TMC)- Wins
* Baranagar: Tapas Roy(TMC)- Wins
* Barasat: Chiranjeet Chakroborty(TMC)- Wins
* Bardhaman Dakshin: Rabiranjan Chattopadhyay(TMC)- Wins
* Bardhaman Uttar: Aparna Saha(CPM)- Wins
* Barjora: Asutosh Mukherjee(TMC)- Wins
* Barrackpur: Silbhadra Datta(TMC)- Wins
* Baruipur Paschim: Biman Banerjee(TMC)- Wins
* Baruipur Purba: Nirmal Chandra Mandal(TMC)- Wins
* Basanti: Subhas Naskar(RSP)- Wins
* Basirhat Dakshin: Narayan Mukherjee(CPM)- Wins
* Basirhat Uttar: Mostafa Bin Quasem(CPM)- Wins
* Behala Paschim: Partha Chatterjee(TMC)- Wins
* Behala Purba: Sovan Chatterjee(TMC)- Wins
* Beldanga: Safiujjaman Seikh(Cong)- Wins
* Beleghata: Paresh Paul(TMC)- Wins
* Bhabanipore: Subrata Bakshi(TMC)- Wins
* Bhagabangola: Chand Mohammad(SP)- Wins
* Bhagabanpur: Ardhendu Maity(TMC)- Wins
* Bhangore: Badal Jamadar(CPM)- Wins
* Bharatpur: Saikh Id Mohammad(RSP)- Wins
* Bhatar: Banamali Hazra(TMC)- Wins
* Bhatpara: Arjun Singh(TMC)- Wins
* Bidhannagar: Sujit Bose(TMC)- Wins
* Bijpur: Subhranshu Roy(TMC)- Wins
* Binpur: Dibakar Hansda(CPM)- Wins
* Bishnupur: Dilip Mondal(TMC)- Wins
* Bishnupur: Shyama Prasad Mukherjee(TMC)- Wins
* Bolpur: Chandra Nath Sinha(TMC)- Wins
* Budge Budge: Ashok Kumar Deb(TMC)- Wins
* Burwan: Protima Rajak(Cong)- Wins
* Canning Paschim: Shyamal Mondal(TMC)- Wins
* Canning Purba: Abdur Rezzzak Mollah(CPM)- Wins
* Chakdah: Naresh Chandra Chaki(TMC)- Wins
* Chakulia: Ali Imran Ramz(AIFB)- Wins
* Champdani: Muzaffar Khan(TMC)- Wins
* Chanchal: Asif Mehbub(Cong)- Wins
* Chandannagore: Ashok Kumar Shaw(TMC)- Wins
* Chandipur: Amiya Kanti Bhattacharjee(TMC)- Wins
* Chanditala: Swati Khandoker(TMC)- Wins
* Chandrakona: Chhaya Dolai(CPM)- Wins
* Chapra: Rukbanur Rahman(TMC)- Wins
* Chhatna: Subhasis Batabyal(TMC)- Wins
* Chopra: Ruhidas Urao(IND)- Wins
* Chowrangee: Sikha Chowdhury (Mitra)(TMC)- Wins
* Chunchura: Asit Mazumder(TMC)- Wins
* Coochbehar Dakshin: Akshay Thakur(AIFB)- Wins
* Coochbehar Uttar: Nagendra Nath Roy(AIFB)- Wins
* Dabgram Phulbari: Goutam Deb(TMC)- Wins
* Dantan: Arun Mahapatra(CPI)- Wins
* Darjeeling: Trilok Kumar Dewan(GJM)- Wins
* Daspur: Ajit Bhunia(TMC)- Wins
* Debra: Radhakanta Maiti(TMC)- Wins
* Deganga: M Nuruzzaman(TMC)- Wins
* Dhanekhali: Asima Patra(TMC)- Wins
* Dhupguri: Mamata Roy(CPM)- Wins
* Diamond Harbour: Dipak Kumar Halder(TMC)- Wins
* Dinhata: Udayan Guha(AIFB)- Wins
* Domjur: Rajib Banerjee(TMC)- Wins
* Domkal: Anisur Rahaman(CPM)- Wins
* Dubrajpur: Bijoy Bagdi(AIFB)- Wins
* Dum Dum: Bratya Basu(TMC)- Wins
* Dum Dum Uttar: Chandrima Bhattacharya(TMC)- Wins
* Durgapur Paschim: Apurba Mukherjee(TMC)- Wins
* Durgapur Purba: Dr. Nikhil Kr. Banerjee(TMC)- Wins
* Egra: Samares Das(TMC)- Wins
* English Bazar: Krishnendu Narayan Choudhury(Cong)- Wins
* Entally: Swarna Kamal Saha(TMC)- Wins
* Falakata: Anil Adhikari(TMC)- Wins
* Falta: Tamonash Ghosh(TMC)- Wins
* Farakka: Mainul Haque(Cong)- Wins
* Gaighata: Manjul Krishna Thakur(TMC)- Wins
* Galsi: Sunil Kr. Mondal(AIFB)- Wins
* Gangarampur: Satyendra Nath Roy(TMC)- Wins
* Garbeta: Susanta Ghosh(CPM)- Wins
* Gazole: Sushil Chandra Ray(Cong)- Wins
* Ghatal: Shankar Dolai(TMC)- Wins
* Goalpokhar: Md. Ghulam Rabbani(Cong)- Wins
* Goghat: Biswanath Karak(AIFB)- Wins
* Gopiballavpur: Chudamani Mahato(TMC)- Wins
* Gosaba: Jayanta Naskar(TMC)- Wins
* Habibpur: Khagen Murmu(CPM)- Wins
* Habra: Jyoti Priya Mallick(TMC)- Wins
* Haldia: Seuli Saha(TMC)- Wins
* Hansan: Asit Kumar Mal(Cong)- Wins
* Hariharpara: Insar Ali Biswas(CPM)- Wins
* Haringhata: Nilima Nag (Mallick)(TMC)- Wins
* Haripal: Becharam Manna(TMC)- Wins
* Harirampur: Biplab Mitra(TMC)- Wins
* Harischandrapur: Tajmul Hossain(AIFB)- Wins
* Haroa: Julfikar @ Julficar Molla(TMC)- Wins
* Hemtabad: Khagendra Nath Sinha(CPM)- Wins
* Hingalganj: Anandamay Mandal(CPI)- Wins
* Howrah Dakshin: Braja Mohan Majumder(TMC)- Wins
* Howrah Madhya: Arup Roy(TMC)- Wins
* Howrah Uttar: Asok Ghosh(TMC)- Wins
* Indus: Gurupada Mete(TMC)- Wins
* Islampur: Abdul Karim Chowdhary(TMC)- Wins
* Itahar: Amal Acharjee(TMC)- Wins
* Jadavpur: Manish Gupta(TMC)- Wins
* Jagatballavpur: Abul Kasem Molla(TMC)- Wins
* Jagatdal: Parash Dutta(TMC)- Wins
* Jalangi: Abdur Razzak Mondal(CPM)- Wins
* Jalpaiguri: Sukh Bilas Barma(Cong)- Wins
* Jamalpur: Ujjal Pramanick(TMC)- Wins
* Jamuria: Jahanara Khan(CPM)- Wins
* Jangipara: Snehasis Chakraborty(TMC)- Wins
* Jangipur: Md. Sohrab(Cong)- Wins
* Jaynagar: Tarun Kanti Naskar(SUCIC)- Wins
* Jhargram: Sukumar Hansda(TMC)- Wins
* Jorasanko: Smita Bakshi(TMC)- Wins
* Joypur: Dhirendra Nath Mahato(AIFB)- Wins
* Kakdwip: Manturam Pakhira(TMC)- Wins
* Kalchini: Wilson Champramary(IND)- Wins
* Kaliaganj: Pramatha Nath Roy(Cong)- Wins
* Kaliganj: Nasiruddin Ahamed(TMC)- Wins
* Kalimpong: Dr. Harka Bahadur Chettri(GJM)- Wins
* Kalna: Biswajit Kundu(TMC)- Wins
* Kalyani: Dr. Ramendra Nath Biswas(TMC)- Wins
* Kamarhati: Madan Mitra(TMC)- Wins
* Kandi: Apurba Sarkar(Cong)- Wins
* Kanthi Dakshin: Adhikari Dibyendu(TMC)- Wins
* Kanthi Uttar: Banasri Maity(TMC)- Wins
* Karandighi: Gokul Behari Roy(AIFB)- Wins
* Karimpur: Samarendranath Ghosh(CPM)- Wins
* Kasba: Javed Ahmed Khan(TMC)- Wins
* Kashipur: Swapan Kumar Belthariya(TMC)- Wins
* Kashipur Belgachia: Mala Saha(TMC)- Wins
* Katulpur: Soumitra Khan(Cong)- Wins
* Katwa: Rabindranath Chatterjee(Cong)- Wins
* Keshiary: Biram Mandi(CPM)- Wins
* Keshpur: Rameswar Doloi(CPM)- Wins
* Ketugram: Sekh Sahonawez(TMC)- Wins
* Khanakul: Iqbal Ahmed(TMC)- Wins
* Khandaghosh: Nabin Chandra Bag(CPM)- Wins
* Kharagpur: Nazmul Haque(CPM)- Wins
* Kharagpur Sadar: Gyan Singh Sohanpal(Cong)- Wins
* Khardaha: Amit Mitra(TMC)- Wins
* Khargram: Ashis Marjit(Cong)- Wins
* Khejuri: Ranajit Mondal(TMC)- Wins
* Kolkata Port: Bobby Hakim(TMC)- Wins
* Krishnaganj: Sushil Biswas(TMC)- Wins
* Krishnanagar Dakshin: Ujjwal Biswas(TMC)- Wins
* Krishnanagar Uttar: Abani Mohan Joardar(TMC)- Wins
* Kulpi: Jogoranjan Halder(TMC)- Wins
* Kultali: Ramsankar Halder(CPM)- Wins
* Kulti: Ujjal Chatterjee(TMC)- Wins
* Kumarganj: Mahamuda Begam(TMC)- Wins
* Kumargram: Dasrath Tirkey(RSP)- Wins
* Kurseong: Rohit Sharma(GJM)- Wins
* Kushmundi: Narmada Chandra Roy(RSP)- Wins
* Labpur: Monirul Islam(TMC)- Wins
* Lalgola: Abu Hena(Cong)- Wins
* Madarihat: Kumari Kujur(RSP)- Wins
* Madhyamgram: Sri Rathin Ghosh(TMC)- Wins
* Magrahat Paschim: Giasuddin Molla(TMC)- Wins
* Magrahat Purba: Namita Saha(TMC)- Wins
* Maheshtala: Kasturi Das(TMC)- Wins
* Mahisadal: Dr. Sudarsan Ghosh Dastidar(TMC)- Wins
* Mal: Bulu Chik Baraik(CPM)- Wins
* Malatipur: Abdur Rahim Boxi(RSP)- Wins
* Maldaha: Bhupendra Nath Halder(Arjun)(Cong)- Wins
* Manbazar: Sandhyarani Tudu(TMC)- Wins
* Mandirbazar: Jaydeb Haldar(TMC)- Wins
* Mangalkot: Sahajahan Choudhury(CPM)- Wins
* Manickchak: Sabitri Mitra(TMC)- Wins
* Maniktala: Sadhan Pande(TMC)- Wins
* Mathabhanga: Binay Krishna Barman(TMC)- Wins
* Matigara Naxalbari: Sankar Malakar(Cong)- Wins
* Maynaguri: Ananta Deb Adhikari(RSP)- Wins
* Mayureswar: Asok Kumar Ray(CPM)- Wins
* Medinipur: Mrigendra Nath Maiti(TMC)- Wins
* Mekliganj: Paresh Ch. Adhikary(AIFB)- Wins
* Memari: Abul Hasem Mondal(TMC)- Wins
* Metiabruz: Mamtaj Begam(TMC)- Wins
* Minakhan: Usha Rani Mondal(TMC)- Wins
* Monteswar: Chowdhury Md Hedayatullah(CPM)- Wins
* Mothabari: Sabina Yeasmin(Cong)- Wins
* Moyna: Bhushan Chandra Dolai(TMC)- Wins
* Murarai: Nure Alam Chowdhury(TMC)- Wins
* Murshidabad: Shaoni Singha Roy(Cong)- Wins
* Nabadwip: Pundarikakshya Saha(TMC)- Wins
* Nabagram: Kanai Chandra Mondal(CPM)- Wins
* Nagrakata: Joseph Munda(Cong)- Wins
* Naihati: Partha Bhowmick(TMC)- Wins
* Nakashipara: Kallol Khan(TMC)- Wins
* Nalhati: Abhijit Mukherjee(Cong)- Wins
* Nandakumar: Sukumar De(TMC)- Wins
* Nandigram: Phiroja Bibi(TMC)- Wins
* Nanoor: Gadadhar Hazra(TMC)- Wins
* Naoda: Abu Taher Khan(Cong)- Wins
* Narayangarh: Suryakanta Mishra(CPM)- Wins
* Natabari: Rabindra Nath Ghosh(TMC)- Wins
* Nayagram: Dulal Murmu(TMC)- Wins
* Noapara: Manju Basu(TMC)- Wins
* Onda: Arup Kumar Khan(TMC)- Wins
* Palashipara: S.M.Sadi(CPM)- Wins
* Panchla: Gulsan Mullick(TMC)- Wins
* Pandabeswar: Gouranga Chatterjee(CPM)- Wins
* Pandua: Sk. Amjad Hossain(CPM)- Wins
* Panihati: Nirmal Ghosh(TMC)- Wins
* Panskura Paschim: Sk. Dr. Omar Ali(TMC)- Wins
* Panskura Purba: Biplab Roy Choudhury(TMC)- Wins
* Para: Umapada Bauri(Cong)- Wins
* Patashpur: Jyotirmoy Kar(TMC)- Wins
* Patharpratima: Samir Kumar Jana(TMC)- Wins
* Phansidewa: Sunil Chandra Tirkey(Cong)- Wins
* Pingla: Prabodh Chandra Sinha(DSPP)- Wins
* Purbasthali Dakshin: Swapan Debnath(TMC)- Wins
* Purbasthali Uttar: Tapan Chatterjee(TMC)- Wins
* Pursurah: Sk Parvez Rahman(TMC)- Wins
* Purulia: K. P. Singh Deo(TMC)- Wins
* Raghunathganj: Akhruzzaman(Cong)- Wins
* Raghunathpur: Purna Chandra Bauri(TMC)- Wins
* Raidighi: Debasree Roy(TMC)- Wins
* Raiganj: Mohit Sengupta(Cong)- Wins
* Raina: Basudeb Khan(CPM)- Wins
* Raipur: Upen Kisku(CPM)- Wins
* Rajarhat Gopalpur: Purnendu Basu(TMC)- Wins
* Rajarhat New Town: Sri Sabyasachi Dutta(TMC)- Wins
* Rajganj: Khageswar Roy(TMC)- Wins
* Ramnagar: Akhil Giri(TMC)- Wins
* Rampurhat: Asish Banerjee(TMC)- Wins
* Ranaghat Dakshin: Abir Ranjan Biswas(TMC)- Wins
* Ranaghat Uttar Paschim: Partha Sarathi Chatterjee (Babu)(TMC)- Wins
* Ranaghat Uttar Purba: Samir Kumar Poddar(TMC)- Wins
* Ranibandh: Deblina Hembram(CPM)- Wins
* Raniganj: Md. Sohrab Ali(TMC)- Wins
* Raninagar: Firoza Begam(Cong)- Wins
* Rashbehari: Sobhandeb Chattopadhyay(TMC)- Wins
* Ratua: Samar Mukherjee(Cong)- Wins
* Rejinagar: Humayun Kabir(Cong)- Wins
* Sabang: Manas Ranjan Bhunia(Cong)- Wins
* Sagar: Bankim Chandra Hazra(TMC)- Wins
* Sagardighi: Subrata Saha(TMC)- Wins
* Sainthia: Dhiren Bagdi(CPM)- Wins
* Salboni: Srikanta Mahata(TMC)- Wins
* Saltora: Sri Swapan Bauri(TMC)- Wins
* Samserganj: Touab Ali(CPM)- Wins
* Sandeshkhali: Nirapada Sardar(CPM)- Wins
* Sankrail: Sital Kumar Sardar(TMC)- Wins
* Santipur: Ajoy Dey(Cong)- Wins
* Saptagram: Tapan Dasgupta(TMC)- Wins
* Satgachia: Sonali Guha (Bose)(TMC)- Wins
* Shibpur: Jatu Lahiri(TMC)- Wins
* Shyampukur: Dr Shashi Panja(TMC)- Wins
* Shyampur: Kalipada Mandal(TMC)- Wins
* Siliguri: Rudra Narayan Bhattacharya(TMC)- Wins
* Singur: Rabindranath Bhattacharya(TMC)- Wins
* Sitai: Keshab Chandra Ray(Cong)- Wins
* Sitalkuchi: Hiten Barman(TMC)- Wins
* Sonamukhi: Dipali Saha(TMC)- Wins
* Sonarpur Dakshin: Jiban Mukhopadhyay(TMC)- Wins
* Sonarpur Uttar: Firdousi Begum(TMC)- Wins
* Sreerampur: Dr.Sudipto Roy(TMC)- Wins
* Sujapur: Abu Nasar Khan Choudhury(Cong)- Wins
* Suri: Swapan Kanti Ghosh(TMC)- Wins
* Suti: Emani Biswas(Cong)- Wins
* Swarupnagar: Bina Mondal(TMC)- Wins
* Taldangra: Manoranjan Patra(CPM)- Wins
* Tamluk: Sauman Kumar Mahapatra(TMC)- Wins
* Tapan: Bachchu Hansda(TMC)- Wins
* Tarakeswar: Rachhpal Singh(TMC)- Wins
* Tehatta: Ranjit Kumar Mandal(CPM)- Wins
* Tollyganj: Aroop Biswas(TMC)- Wins
* Tufanganj: Arghya Roy Pradhan(TMC)- Wins
* Udaynarayanpur: Samir Kumar Panja(TMC)- Wins
* Uluberia Dakshin: Pulak Roy(TMC)- Wins
* Uluberia Purba: Haider Aziz Safwi(TMC)- Wins
* Uluberia Uttar: Nirmal Maji(TMC)- Wins
* Uttarpara: Anup Ghosal(TMC)- Wins