Kerala Assembly Election Results 2011

Kerala Assembly Election Results 2011:
* Adoor: Chittayam Gopakumar(CPI)- Wins
* Alappuzha: T M Thomas Issac(CPM)- Wins
* Alathur: M.Chandran(CPM)- Wins
* Aluva: Anwar Sadath(Cong)- Wins
* Ambalapuzha: G.Sudhakaran(CPM)- Wins
* Angamaly: Adv.Jose Thettayil(JDS)- Wins
* Aranmula: Adv. K Sivadasan Nair(Cong)- Wins
* Aroor: Adv.A.M.Ariff(CPM)- Wins
* Aruvikkara: G.Karthikeyan(Cong)- Wins
* Attingal: Adv. B. Sathyan(CPM)- Wins
* Azhikode: K M Shaji(MUL)- Wins
* Balusseri: Purushan Kadalundy(CPM)- Wins
* Beypore: Elamaram Kareem(CPM)- Wins
* Chadayamangalam: Mullakkara Ratnakaran(CPI)- Wins
* Chalakkudy: Brahmakulathu Kunnikuru Devassy(CPM)- Wins
* Changanassery: C.F.Thomas(KECM)- Wins
* Chathannoor: G.S.Jayalal(CPI)- Wins
* Chavara: Shibu Baby John(RSPB)- Wins
* Chelakkara: K.Radhakrishnan(CPM)- Wins
* Chengannur: P.C.Vishnunath(Cong)- Wins
* Cherthala: P.Thilothaman(CPI)- Wins
* Chirayinkeezhu: V.Sasi(CPI)- Wins
* Chittur: K.Achuthan(Cong)- Wins
* Devikulam: S.Rajendran(CPM)- Wins
* Dharmadam: K K Narayanan(CPM)- Wins
* Elathur: A.K. Saseendran(NCP)- Wins
* Eranad: P.K.Basheer(MUL)- Wins
* Eranakulam: Hibi Eden(Cong)- Wins
* Eravipuram: A.A.Azeez(RSP)- Wins
* Ettumanoor: Adv.K.Suresh Kurup(CPM)- Wins
* Guruvayoor: Abdul Khader.K.V(CPM)- Wins
* Haripad: Ramesh Chennithala(Cong)- Wins
* Idukki: Roshy Augustine(KECM)- Wins
* Irikkur: K C Joseph(Cong)- Wins
* Irinjalakkuda: Thomas(KECM)- Wins
* Kadathuruthy: Adv.Mons Joseph(KECM)- Wins
* Kaipamangalam: V.S.Sunilkumar(CPI)- Wins
* Kalamassery: V.K.Ebrahim Kunju(MUL)- Wins
* Kalliasseri: T V Rajesh(CPM)- Wins
* Kalpetta: M.V Sreyamskumar(SJD)- Wins
* Kanhangad: E. Chandrashekharan(CPI)- Wins
* Kanjirappally: Dr.N.Jayaraj(KECM)- Wins
* Kannur: A.P.Abdullakutty(Cong)- Wins
* Karunagappally: C.Divakaran(CPI)- Wins
* Kasaragod: N.A. Nellikkunnu(MUL)- Wins
* Kattakkada: N Sakthan(Cong)- Wins
* Kayamkulam: C.K.Sadasivan(CPM)- Wins
* Kazhakkoottam: Adv. M. A. Vaheed(Cong)- Wins
* Kochi: Dominic Presentation(Cong)- Wins
* Kodungallur: T.N.Prathapan(Cong)- Wins
* Koduvally: V.M. Ummar Master(MUL)- Wins
* Kollam: P K Gurudasan(CPM)- Wins
* Kondotty: K. Muhammedunni Haji(MUL)- Wins
* Kongad: K.V.Vijayadas(CPM)- Wins
* Konni: Adv. Adoor Prakash(Cong)- Wins
* Kothamangalam: Shev.T.U. Kuruvilla(KECM)- Wins
* Kottakkal: Abdussamad Samadani(MUL)- Wins
* Kottarakkara: Adv.P.Ayisha Potty(CPM)- Wins
* Kottayam: Thiruvanchoor Radhakrishnan(Cong)- Wins
* Kovalam: Jameela Prakasam(JDS)- Wins
* Kozhikode North: A. Pradeepkumar(CPM)- Wins
* Kozhikode South: M K Muneer(MUL)- Wins
* Kundara: M A Baby(CPM)- Wins
* Kunnamangalam: Adv. P.T.A. Rahim(INDL)- Wins
* Kunnamkulam: Babu.M.Palissery(CPM)- Wins
* Kunnathunad: V.P. Sajeendran(Cong)- Wins
* Kunnathur: Koovoor Kunjumon(RSP)- Wins
* Kuthuparamba: K P Mohanan S/O P R Kurup(SJD)- Wins
* Kuttanad: Thomas Chandy(NCP)- Wins
* Kuttiadi: Lathika(CPM)- Wins
* Malampuzha: V S Achuthananadan(CPM)- Wins
* Malappuram: P. Ubaidulla(MUL)- Wins
* Manalur: Madhavan(Cong)- Wins
* Mananthavady: P.K Jayalakshmi(Cong)- Wins
* Manjeri: Adv. M. Ummer(MUL)- Wins
* Manjeshwar: P.B.Abdul Razak(MUL)- Wins
* Mankada: T.A. Ahamed Kabeer(MUL)- Wins
* Mannarkad: Advt.N Shamsudheen(MUL)- Wins
* Mattannur: E P Jayarajan(CPM)- Wins
* Mavelikara: R.Rajesh(CPM)- Wins
* Muvattupuzha: Joseph Vazhakkan(Cong)- Wins
* Nadapuram: E.K. Vijayan(CPI)- Wins
* Nattika: Geetha(CPI)- Wins
* Nedumangad: Palode Ravi(Cong)- Wins
* Nemom: V. Sivankutty(CPM)- Wins
* Nenmara: V.Chenthamarakshan(CPM)- Wins
* Neyyattinkara: R Selvaraj(CPM)- Wins
* Nilambur: Aryadan Mohammed(Cong)- Wins
* Ollur: M.P.Vincent(Cong)- Wins
* Ottapalam: M.Hamza(CPM)- Wins
* Pala: K.M.Mani(KECM)- Wins
* Palakkad: Shafi Parambil(Cong)- Wins
* Parassala: A T George(Cong)- Wins
* Paravur: Adv.V.D.Satheesan(Cong)- Wins
* Pathanapuram: K. B. Ganesh Kumar(KCB)- Wins
* Pattambi: C.P Mohammed(Cong)- Wins
* Payyannur: C Krishnan(CPM)- Wins
* Peerumade: E.S.Bijimole(CPI)- Wins
* Perambra: K. Kunhammad Master(CPM)- Wins
* Peravoor: Adv Sunny Joseph(Cong)- Wins
* Perinthalmanna: Manjalamkuzhi Ali(MUL)- Wins
* Perumbavoor: Saju Paul(CPM)- Wins
* Piravom: T M Jacob(KCJ)- Wins
* Ponnani: P. Sreeramakrishnan(CPM)- Wins
* Poonjar: P.C.George, Plathottam(KECM)- Wins
* Punaloor: Adv.K.Raju(CPI)- Wins
* Puthukkad: C.Raveendranathan(CPM)- Wins
* Puthuppally: Oommen Chandy(Cong)- Wins
* Quilandy: K. Dasan(CPM)- Wins
* Ranni: Raju Abraham(CPM)- Wins
* Shornur: K.S.Saleekha(CPM)- Wins
* Sulthanbathery: I.C Balakrishnan(Cong)- Wins
* Taliparamba: James Mathew(CPM)- Wins
* Tanur: Abdurahiman Randathani(MUL)- Wins
* Tarur: A K Balan(CPM)- Wins
* Thalassery: Kodiyeri Balakrishnan(CPM)- Wins
* Thavanur: K.T. Jaleel(INDL)- Wins
* Thiruvalla: Adv.Mathew T Thomas(JDS)- Wins
* Thiruvambady: C. Moyinkutty(MUL)- Wins
* Thiruvananthapuram: Adv. V.S. Sivakumar(Cong)- Wins
* Thodupuzha: P.J.Joseph(KECM)- Wins
* Thrikkakara: Benny Behanan(Cong)- Wins
* Thripunithura: K.Babu(Cong)- Wins
* Thrissur: Therambil Ramakrishnan(Cong)- Wins
* Thrithala: Advt.V.T.Balram(Cong)- Wins
* Tirur: Mammutty(MUL)- Wins
* Tirurangadi: P.K. Abdu Rabb(MUL)- Wins
* Trikaripur: K. Kunhiraman(CPM)- Wins
* Udma: K. Kunhiraman(CPM)- Wins
* Udumbanchola: K.K.Jayachandran(CPM)- Wins
* Vadakara: C.K. Nanu(JDS)- Wins
* Vaikom: K.Ajith(CPI)- Wins
* Vallikkunnu: K.N.A. Khader(MUL)- Wins
* Vamanapuram: Koliakode N Krishnan Nair(CPM)- Wins
* Varkala: Varkala Kahar(Cong)- Wins
* Vattiyoorkavu: K Muraleedharan(Cong)- Wins
* Vengara: P K Kunhalikutty(MUL)- Wins
* Vypen: S.Sharma(CPM)- Wins
* Wadakkanchery: C.N.Balakrishnan(Cong)- Wins
* Wandoor: A.P. Anilkumar(Cong)- Wins