Assam Assembly Election Results 2011

Assam Assembly Election Results 2011:
* Abhayapuri North: Bhupen Roy(AGP)- Wins
* Abhayapuri South: Chandan Kr. Sarkar(Cong)- Wins
* Algapur: Sahidul Alam Choudhury(AGP)- Wins
* Amguri: Anjan Dutta(Cong)- Wins
* Badarpur: Jamal Uddin Ahmed(Cong)- Wins
* Baghbar: Sherman Ali Ahmed(AIUDF)- Wins
* Baithalangso: Mansing Rongpi(Cong)- Wins
* Barama: Maneswar Brahma(BOPF)- Wins
* Barchalla: Tanka Bahadur Rai(Cong)- Wins
* Barhampur: Prafulla Kumar Mahanta(AGP)- Wins
* Barkhetry: Bhumidhar Barman(Cong)- Wins
* Barkhola: Dr. Rumi Nath(Cong)- Wins
* Barpeta: Abdur Rahim Khan(AIUDF)- Wins
* Batadroba: Gautam Bora(Cong)- Wins
* Behali: Pallab Lochan Das(Cong)- Wins
* Bhabanipur: Abul Kalam Azad(AIUDF)- Wins
* Bihpuria: Bhupen Kumar Borah(Cong)- Wins
* Bijni: Kamalshing Narzary(BOPF)- Wins
* Bilasipara East: Gul Akhtara Begum(AIUDF)- Wins
* Bilasipara West: Hafiz Bashir Ahmed(AIUDF)- Wins
* Biswanath: Shri Prabin Hazarika(AGP)- Wins
* Bokajan: Klengdoon Engti(Cong)- Wins
* Bokakhat: Arun Phukan(Cong)- Wins
* Boko: Gopi Nath Das(AIUDF)- Wins
* Bongaigaon: Phani Bhusan Choudhury(AGP)- Wins
* Chabua: Raju Sahu(Cong)- Wins
* Chapaguri: Hitesh Basumatary(BOPF)- Wins
* Chaygaon: Rekibuddin Ahmed(Cong)- Wins
* Chenga: Sukur Ali Ahmed(Cong)- Wins
* Dalgaon: Md Ilias Ali(Cong)- Wins
* Dergaon: Aroti Hazarika Kachari(Cong)- Wins
* Dhakuakhana: Naba Kumar Doley(AGP)- Wins
* Dharmapur: Nilamani Sen Deka(Cong)- Wins
* Dhekiajuli: Habul Chakraborty(Cong)- Wins
* Dhemaji: Sumitra Doley Patir(Cong)- Wins
* Dhing: Aminul Islam(AIUDF)- Wins
* Dholai: Girindra Mallik(Cong)- Wins
* Dhubri: Jahan Uddin(AIUDF)- Wins
* Dibrugarh: Prasanta Phukan(BJP)- Wins
* Digboi: Rameswar Dhanowar(Cong)- Wins
* Diphu: Bidya Sing Engleng(Cong)- Wins
* Dispur: Akon Bora(Cong)- Wins
* Doom Dooma: Dilip Moran(BJP)- Wins
* Dudhnai: Sibcharan Basumatary(Cong)- Wins
* Duliajan: Amiya Gogoi(Cong)- Wins
* Gauhati East: Capt Robin Bordoloi(Cong)- Wins
* Gauhati West: Hemanta Talukdar(Cong)- Wins
* Gauripur: Banendra Kumar Mushahary(BOPF)- Wins
* Goalpara East: Monowar Hussain(AIUDF)- Wins
* Goalpara West: Sheikh Shah Alom(AIUDF)- Wins
* Gohpur: Smti Monika Bora(Cong)- Wins
* Golaghat: Ajanta Neog(Cong)- Wins
* Golakganj: Abu Taher Bepari(Cong)- Wins
* Gossaigaon: Majendra Narzary(BOPF)- Wins
* Haflong: Gobinda Ch. Langthasa(Cong)- Wins
* Hailakandi: Abdul Muhib Mazumder(Cong)- Wins
* Hajo: Dwipen Pathak(TMC)- Wins
* Hojai: Dr. Ardhendu Kumar Dey(Cong)- Wins
* Howraghat: Khorsing Engti(Cong)- Wins
* Jagiroad: Bibekananda Dalai(Cong)- Wins
* Jaleswar: Moinuddin Ahmed(AIUDF)- Wins
* Jalukbari: Himanta Biswa Sarma(Cong)- Wins
* Jamunamukh: Mohammed Sirajuddin Ajmal(AIUDF)- Wins
* Jania: Rafiqul Islam(AIUDF)- Wins
* Jonai: Pradan Baruah(Cong)- Wins
* Jorhat: Rana Goswami(Cong)- Wins
* Kalaigaon: Sri Mukunda Ram Choudhury(AGP)- Wins
* Kaliabor: Keshab Mahanta(AGP)- Wins
* Kamalpur: Jadab Chandra Deka(BJP)- Wins
* Karimganj North: Kamalakhya Dey Purkayastha(Cong)- Wins
* Karimganj South: Siddeque Ahmed(Cong)- Wins
* Katigora: Ataur Rahman Mazarbhuiya(AIUDF)- Wins
* Katlichera: Gautam Roy(Cong)- Wins
* Khumtai: Bismita Gogoi(Cong)- Wins
* Kokrajhar East: Pramila Rani Brahma(BOPF)- Wins
* Kokrajhar West: Pradip Kumar Brahma(BOPF)- Wins
* Laharighat: Nazrul Islam(Cong)- Wins
* Lahowal: Prithibi Majhi(Cong)- Wins
* Lakhimpur: Utpal Dutta(AGP)- Wins
* Lakhipur: Dinesh Prasad Goala(Cong)- Wins
* Lumding: Swapan Kar(AIUDF)- Wins
* Mahmara: Sarat Saikia(Cong)- Wins
* Majbat: Rakheswar Brahma(BOPF)- Wins
* Majuli: Sri Rajib Lochon Pegu(Cong)- Wins
* Mangaldoi: Basanta Das(Cong)- Wins
* Mankachar: Zabed Islam(IND)- Wins
* Margherita: Pradyut Bordoloi(Cong)- Wins
* Mariani: Rupjyoti Kurmi(Cong)- Wins
* Marigaon: Jonjonali Baruah(Cong)- Wins
* Moran: Jibontara Ghatowar(Cong)- Wins
* Naharkatia: Pranati Phukan(Cong)- Wins
* Nalbari: Jayanta Malla Baruah(Cong)- Wins
* Naoboicha: Sanjay Raj Subba(Cong)- Wins
* Nazira: Sri Debabrata Saikia(Cong)- Wins
* Nowgong: Dr. Durlav Chandra Chamua(Cong)- Wins
* Palasbari: Jatin Mali(IND)- Wins
* Panery: Kamali Basumatari(BOPF)- Wins
* Patacharkuchi: Manoranjan Das(BJP)- Wins
* Patharkandi: Monilal Gowala(Cong)- Wins
* Raha: Pijush Hazarika(Cong)- Wins
* Rangapara: Shri Bhimananda Tanti(Cong)- Wins
* Rangiya: Ghanashyam Kalita(Cong)- Wins
* Ratabari: Kripanath Mallah(Cong)- Wins
* Rupohihat: Mazibur Rahman(AIUDF)- Wins
* Sadiya: Bolin Chetia(Cong)- Wins
* Salmara South: Abdur Rahman Ajmal(AIUDF)- Wins
* Samaguri: Rockybul Hussain(Cong)- Wins
* Sarukhetri: Ali Hossain(AIUDF)- Wins
* Sarupathar: Aklius Tirkey(Cong)- Wins
* Sibsagar: Pranab Gogoi(Cong)- Wins
* Sidli: Chandan Brahma(BOPF)- Wins
* Silchar: Sushmita Dev(Cong)- Wins
* Sipajhar: Shri Binanda Saikia(Cong)- Wins
* Sonai: Anamul Haque(Cong)- Wins
* Sonari: Sarat Barkataky(Cong)- Wins
* Sootea: Sri Padma Hazarika(AGP)- Wins
* Sorbhog: Ranjeet Kumar Dass(BJP)- Wins
* Tamulpur: Emmanuel Mosahary(BOPF)- Wins
* Teok: Membar Gogoi(Cong)- Wins
* Tezpur: Shri Rajen Borthakur(Cong)- Wins
* Thowra: Sushanta Borgohain(Cong)- Wins
* Tingkhong: Atuwa Munda(Cong)- Wins
* Tinsukia: Rajendra Prasad Singh(Cong)- Wins
* Titabar: Tarun Gogoi(Cong)- Wins
* Udalguri: Rihon Daimari(BOPF)- Wins
* Udharbond: Ajit Singh(Cong)- Wins